Rzeżączka – diagnoza i leczenie

Jak diagnozuje się rzeżączkę? Jak się ją leczy?

Najskuteczniejsza diagnoza rzeżączki polega na przeprowadzeniu testów laboratoryjnych

Rzeżączkę diagnozuje się przez wykonanie odpowiednich testów laboratoryjnych. Lekarz powinien pobrać próbkę z okolic możliwego zakażenia, czyli wymaz szyjki macicy, cewki moczowej, okolic odbytu czy gardła. Pobranie próbki odbywa się bezboleśnie a testy nie trwają długo i dają pewny wynik. Jest to o tyle ważne, że wiele kobiet w ogóle nie musi dostrzec zarażenia rzeżączką – może ono wszak przebiegać bezobjawowo. Kobiety aktywne seksualnie mające więcej niż jednego partnera powinny rutynowo poddawać się tego typu badaniom.

Bakterie wywołujące rzeżączkę mogą być pokonane za pomocą kilku specyfików – głównie antybiotyków. Niestety powszechność tych substancji i częste ich stosowanie spowodowały powstanie drobnoustrojów odpornych na zapisywane leki. Jest to problem zwłaszcza w Polsce, której mieszkańcy z umiłowaniem łykali wszelkie dostępne antybiotyki.

Leczenie rzeżączki staje się więc coraz trudniejsze, jednak z dobrze rozpoznanym szczepem bakterii przypisanie odpowiednich leków powinno pomóc. Zniszczenia spowodowane chorobą są jednak nieodwracalne – dlatego ważne jest jak najszybsze poddanie się leczeniu.

Praktyką w leczeniu rzeżączki jest jednoczesne podanie antybiotyków na inną bakteryjną chorobę weneryczną – chlamydiozę. Dzieje się tak dlatego, że osoby zarażone rzeżączką bardzo często zakażone są też tą drugą bakterią.

Gdy po podaniu antybiotyków symptomy dalej są widoczne należy jak najszybciej zgłosić się do wenerologa – rozpoznanie choroby może być błędne, a zdrowie jest kruche, zwłaszcza w przypadku zarażenia drobnoustrojami mogącymi zniszczyć nam organy wewnętrzne.

 

Be the first to comment on "Rzeżączka – diagnoza i leczenie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*